Linç Kültürü

31 Aralık 2016

Kin, nefret ve linç kültürünün, bir toplumun genlerine güzel ülkemdeki kadar derin nüfuz etmesi acı verici. Linç kelimesinin sözlük anlamı TDK tarafından şöyle verilmektedir.

linç: isim Birden çok kimsenin kendilerine göre suç olan bir davranışından ötürü birini, yasa dışı ve yargılamasız olarak öldürmesi

Sözlük anlamında verilen öldürmeden kastedilen biyolojik hayatın sonlandırılması olsa da, insanın içinde umuda dair bir şeylerin ölmesini de linç edilmenin sonuçları arasında sayıyorum.

Ülkem insanı öyle derin ve anlamsız bir travma yaşıyor ki; eline geçen ilk fırsatta birilerini linç etmenin yollarını arıyor. Bu hastalıklı ruh halinin etkilerini sosyal medyada, forumlarda, haber yorumlarında, yolda-sokakta, kısaca her yerde görmek mümkün ve maalesef çok acı verici.

Üstelik linç kültürünün ellerinde yoğrulmuş ve boğulmuş bazılarının her fırsatta ne kadar aydın, ne kadar ilerici, ne kadar özgürlük düşkünü olduğunu haykırması durumun vahametini daha da arttırıyor. Özgürlük ne zaman fikrini beyan eden birilerine saldırmak oldu, ne zaman saldırırken yalnız kalmamak için çığırtkanlık yaparak etrafına adam toplayıp psikolojik ve fiziksel linç oldu? İnsanımız ne ara bu kadar vicdansız, kalpsiz ve gaddar bireylere dönüştü? Tek başınayken kuzu gibi uysal durabiliyorken, yanına birkaç adam bulunca zayıf gördüğünü ezmek ne zaman mertlik oldu? Veya namertlik hangi ara erdem kabul edildi?

Hiç kimse ne özgürlüğüne gem vurulsun istiyor, ne de sadece ve sadece özgürlüğün herkes için var olması halinde kendi özgürlüğünün de meşru olabileceğini kabullenmek istiyor. Ve bu zihinler öylesine kör, öylesine sağır ki; içine düştüğü cehaleti anlatmaya ne sözcükler ne de nefes yeter.

Üzgünüm güzel ülkemin insanları! Üzgünüm ki; nefretinizin boğduğu tek canlı siz olmayacaksınız. Kustuğunuz bu kin sadece sizi değil, sizinle beraber çok kişiyi de azgın sulara sürükleyecek.

Image credit: http://www.pbs.org/newshour/art/this-flag-once-protested-lynching-now-its-an-artists-response-to-police-violence/

Etiketler:, , , , , , , ,

Sponsor Bağlantı