Kim Jong Un Style

15 Ocak 2013

Kim Jong Un! Kuzey Kore’nin genç ve babasının mirasıyla güçlü lideri. Yılı net bilinmemekle birlikte 1983 veya 1984’te doğmuş olan Kim Jong Un, Ebedi Lider Kim II Sun’un torunu ve Yüce Lider Kim Jong İl’in en küçük oğlu. 1994’te dedesi öldüğünde lider Kim II Sun olmuştu ve onun ölümünden sonra da genç yaşında Kim Jong Un ülkenin yeni lideri oldu.

Kuzey Kore akıllarda hep yaptığı füze denemeleriyle kalmıştır. Haritada yerini biliriz ama halkı ne yapar ne eder hiçbir şey bilmeyiz.

Kim Jong Un lider olduktan sonra Kuzey Kore bildiğimiz Kuzey Kore olarak mı kalacak yoksa yeni bir vizyon kazanacak mı merak etmiştim. Zira Kim Jong Un hakkında farklı bir adla İsviçre’de üniversite eğitimi aldığı dedikoduları ülkenin artık farklı bir vizyona kavuşması gerektiğini düşündürüyordu. Kim Jong Un Avrupa’da üniversite okudu mu sorusunun cevabı bildiğim kadarıyla hâla sır. Yalnız yeni dünya düzeni ve diktatör liderlerin sözlerindeki samimiyeti harmanladığımda “Kim Jong İl’in küçük oğlu Avrupa’da okumamış olsa sürpriz olurdu” diyorum. Bu sebeple Avrupa’da yaşamış ve okumuş olduğunu kabul ediyorum.

Bu kabulden sonra ise Avrupa’da yaşamış biri olarak Kim Jong Un’un Kuzey Kore’nin kaderini değiştirecek kişi olmasını bekliyordum. Tâ ki; bu inancım göreve gelmesinden kısa bir süre sonra Japonya’yı tehdit etmesiyle biraz olsun sarsılana kadar. Sonrasında Kuzey Kore ile ilgili yeni gelen haberleri okuduğumda Kuzey Kore’de değişim rüzgarları eseceğine olan inancım tekrar canlandı. Kim Jong Un söylemleriyle ülkesini dünyaya açmak istediğinin ve daha özgürlükçü bir Kuzey Kore hayali olduğunun sinyallerini veriyordu.

Bugün okuduğum habere göre Google CEO’su Eric Schmidt Kuzey Kore’ye bir ziyaret yapmış ve ekonomik ve askeri yetkililerle bir dizi görüşme yapacakmış. Kuzey Kore bildiğimiz Kuzey Kore olsa Schmidt ile görüşecek neleri var bunlar diye düşünürdüm. Ancak beklediğim değişim rüzgarları gerçekten esiyorsa konuşacak çok şeyleri olduğu kesin.

Peki Kim Jong Un göreve başladıktan kısa süre sonra neden tıpkı babası gibi sert ve komşularına karşı düşmanca tutum takındı? Bunun tek olası cevabı muhaliflere koz vermemek olabilir. Her ne kadar demir yumruk tarafından yönetilen bir ülkeden bahsediyor olsak da mutlaka liderin zayıflık göstermesinden istifade etmeye çalışabilecek güçlü komutanlar, liderler vs vardır. Ve bunlardan bir kısmı her an için fırsat kollamaktadır. Kim Jong Un gerçekten bir değişim hedefliyorsa öncelikle iktidarını ispat etmek zorundadır.

Kuzey Kore önümüzdeki yıllarda nasıl bir vizyona sahip olacak zaman gösterecektir. Bir bahar rüzgârı da Kuzey Kore’de esecek mi birlikte göreceğiz. Bakalım Kim Jong Un Style Gangnam Style kadar popüler olacak mı?

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , ,

Sponsor Bağlantı