HTC Nerede Yanlış Yapıyor?

07 Ocak 2013

Webrazzi’ye göre HTC 2012 son çeyreğinde kârını $34,5 milyon olarak açıklamış. Bu rakam HTC’nin 2004 yılından bu yana açıkladığı en düşük kârmış. 2004 yılından bu yana mobil cihaz- cep bilgisayarı pazarında yaşanan gelişimin büyüklüğü aynı zamanda HTC için çalan tehlike çanlarının sesinin ne denli yüksek olduğunu gösteriyor.

HTC mobil cihaz konusundaki tecrübesi sayesinde iyi bir üne sahip olarak Google’ın Android’inin rüzgarını arkasına alarak son yıllarda çok iyi satışlara ulaşmayı başardı. Hiç de kötü olmayan cihazlara da sahip. Peki herşey bu kadar güzelken HTC’nin düşüşünün ardındaki sebep ne olabilir?

HTC’nin düşüşünün ardındaki nedenleri saymaya başladığımızda iphone’dan başlarız, Samsung’un agresif kampanyaları ile rekabeti farklı boyutlara taşımasına doğru gidebiliriz. Çevresel etkenleri bahane olarak kullanırız kullanmasına da HTC’nin yaptığı hiç mi hata yok diye sormadan geçmemiz pek yakışık almaz.

iphone’un en büyük avantajlarından biri olan, HTC’nin düşüşünün ardındaki önemli nedenlerden biri olan ve hatta bir yerden sonra Samsung’un da mobil cihaz pazarında sendelemesine sebep olabilecek bir şey var. Üstelik o şey belli ki ne bu devasa şirketlerin yöneticileri tarafından önemseniyor, ne de eleştirmenler tarafından dikkate değer bulunuyor. Android pazarıyla ilgilenen bir kullanıcı ve diğer kullanıcıların görüşlerini takip eden biri olarak yaptığım tespitlerin önemli olduğunu düşünüyorum.

Apple ne yapıyor? Telefon olarak bir iPhone çıkardı Apple. iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5 şeklinde gelen ve aralarında çok radikal değişiklikler yapmaksızın 2007 yılından beri milyonlarca iPhone sattı ve satışlarını arttırmaya devam ediyor. Her yeni modelde ufak değişikliklerle geliştirilen kasa tasarımları ve kullanımı kolay ortak bir iOS işletim sistemi iPhone’un başarısının arkasındaki gerçektir. 3 yıl önce çıkan bir iPhone 3GS’e iPhone 5 ile çıkan iOS6 yükleyebiliyorsanız bu bir iPhone kullanıcısı için harika bir duygudur. Belki bir iPhone 5 kadar hızlı çalışan bir iOS6 kullanamayacak ama bu o iPhone kullanıcısını iPhone 5 almaya zorlayacaktır. Apple insanları iPhone, myPhone, uPhone, iPhone Blue, myPhone Z gibi alt modellerle boğup sonrasında hiçbirine adam gibi destek verememek yerine ortaya tek bir telefon koyuyor, çok güzel yapıyor ve adam gibi destek veriyor. (iPhone4 çıktığında çekmiyor diye eleştirenlere telefonu o şekilde tutmayın, şu şekilde tutun diye açıklama yapmaları pek hoş olmamıştı.)

Peki ya  HTC? HTC o kadar çok model çıkarıyor ki (GSMArena’da bulunan tam 144 farklı modeli var. Elbette bazıları Android öncesi telefonlar ama pek çoğu yeni nesil telefonlar.) bırakın üretmeyi isim bulmakta zorlanmamalarına şaşıyorum. Daha farklı zevklere uygun daha farklı modeller sunmak bir noktada avantaj olabilir ama bunca masrafa değer mi? Bunun yerine kasası sabit kalmak kaydıyla kapak değiştirir tarz değiştirilemez mi? Nasıl olsa hepsi de düz bir ekran değil mi?

HTC onlarca farklı modeli farklı Android ROM’lar ile piyasaya sürerken sattığı cihazlar için güncel ROM sunmaya devam edebilmesini imkansız hale getiriyor. 40 farklı Android cihazınız olsa, bir yandan yeni cihazlar üretmeye çalışırken bu cihazların kaçını geliştirebilirsiniz? Geliştiremediğiniz her bir cihaz memnuniyetsiz bir kullanıcı demektir. Memnun kalmayan kullanıcılar ise HTC’den Samsung’a, oradan belki Sony Ericsson’a geçer ama en son durakları eminim iPhone olacaktır.

Uzun lafın kısası marifet onlarca ürün çıkarabilen bir marka olmak değil, arkasında durebileceğin kadar ürün çıkarmaktır. Einstein der ki: “Bir şeyi basitçe anlatamıyorsan anlamamışsın demektir.” Bu sözü konumuza uyarlarsak Apple haricindeki üreticiler mobil cihazdan, daha önemlisi satmaktan anlamıyor.

Android’e olan ısrarım bir süre daha devam edecektir. Yalnız cihaz üreticilerinin beceriksizlikleri yüzünden bu ne kadar sürer bilemiyorum. iPhone’a giderken arada Windows8’e uğramam oldukça muhtemel.

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , ,

Sponsor Bağlantı