Eziklik Nedir?

20 Kasım 2016

Eziklik Türk toplumunun psikolojisinin taa en derinlerine işlemiş bir duygu. Tanım olarak ise benim tanımım: Eziklik, herkesin başına gelen olumsuz şeylerin sadece kendi başına geldiğini sanmak; herkesin yaptığı şeyleri sadece çamur atmak istediği kişilerin yaptığını iddia etmektir.

Toplumun psikolojisinin derinlerine işlemiş eziklik duygusu beni eskiden beri içten içe rahatsız eden bir konudur. “El-alemin ezikliğinden sana ne” diyebilirsiniz belki ama sebebi cehaletle ön yargının karışımı olarak vücut bulduğundan, kendime hâkim olamadığım bir rahatsızlık duygusu açığa çıkıyor.

Az önce izlediğim bir vidyoda The Guardian gazetesinin, Japonya’da yolda çökme nedeniyle meydana gelen büyük bir boşluğu 48 saat içerisinde doldurarak, kapanan yolu tekrar kullanıma açmasını öven bir habere denk geldim. Çalışmalardan kestiler alınarak hazırlanan vidyoda kamyonlar yanaşıyor toprak döküyor, toprak sıkıştırılıyor, üzerine asfalt ve yol çizgileri… Vauv ne büyük mühendislik, ne harika bir çalışma(!)

Bir anlığına bu olayın İstanbul’da bir caddede meydana geldiğini varsaydım. Mesela gazetecilerin bol olduğu Taksim meydanı civarında  bir yerlerde olsun bu. Ve şundan da eminim ki hemen ertesi gün hatırı sayılır okuyucu kitlesine sahip birileri “O yol neden çöktü? Sebebi araştırılmadan alelacele üzerini kapatmak ne kadar da Alaturka! Bunun hesabını kim verecek” tarzında yazılarla hitap ettiği kesimi galeyâna getirecekti. Bu düğmesine basılan, psikolojisinin derinlerinde eziklik yatanlar veryansın edecekti.

Oysa ki bu olay Japonya’da oldu ve binlerce kilometre ötedeki bir Amerikan gazetesi bundan övgüyle bahsetti.

İşte eziklik nedir sorusunun cevabı budur!

Psikolojisinin temelinde eziklik yatmayan toplumlar, hayatın getirdiklerini olduğu gibi kabul ederek sorunların çözümüne odaklanırken; diğerleri kendini itibarsızlaştırmak için amansız bir mücâdele içine girmektedir. Ümit ederim ki bu davranışları ihânet değil, şuursuzluk kaynaklı olsun!

Etiketler:, , , , , , ,

Sponsor Bağlantı