EBTY

ESKİ BİR TAPINAK YAZISI (EBTY)

Gürültü, patırtının ortasında sükûnetle dolaş; sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma. Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış. Sana bir kötülük yapıldığında verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun.

Bağışla ve unut. Ama kimseye teslim olma, içten ol; telaşsız, kısa ve açık seçik konuş. Başkalarına da kulak ver. Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları; çünkü dünyada herkesin anlatacak bir öyküsü vardır.

Yalnız planların değil, başarılarının da tadını çıkarmaya çalış. İşinle ne kadar küçük olursa olsun ilgilen; hayattaki dayanağın odur. Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın. İşini öyle sev ki, başarıların, bedenini ve yüreğini güçlendirirken verdiklerinle de yepyeni hayatlar başlatmış olacaksın.

Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol. Sevmediğin zaman sever gibi yapma. Çevrene önerilerde bulun ama hükmetme. İnsanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz. Ve unutma ki, insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri, sonsuz uzunlukta bir kumsaldaki tek bir kum taneciğinden daha fazla değildir.

Aşka burun kıvırma sakın; o çöl ortasındaki yemyeşil bir bahçedir. O bahçeye layık bir bahçıvan olmak için her bitkinin sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu unutma.

Kaybetmeyi ahlâksız bir kazanca tercih et. İlkinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer. Bazı idealler o kadar değerlidir ki, o yolda mağlup olman bile zafer sayılır. Bu dünyada bırakabileceğin en iyi miras dürüstlüktür.

Yılların geçmesine öfkelenme; gençliğine yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe. Yapamayacağın şeylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme. Rüzgârın yönünü değiştiremediğin zaman, yelkenlerini rüzgâra göre ayarla. Çünkü dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir. Ara sıra isyana yönelecek olsan da hatırla ki, evreni yargılamak imkânsızdır. Onun için kavgalarını sürdürürken bile kendi kendinle barış içinde ol.

Hatırlar mısın doğduğun zamanları: Sen ağlarken herkes sevinçle gülüşüyordu. Öyle bir ömür geçir ki, herkes ağlasın öldüğünde, sen mutlulukla gülümse. Sabırlı, sevecen, erdemli ol. Eninde sonunda bütün servetin sensin. Görmeye çalış ki, bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen dünya yine de insanoğlunun biricik güzel mekânıdır.

Xsentos MÖ 9.yy


An Ancient Temple Scripture

Walk quietly in the midst of noise and outbreak. Do not forget you’re in peace inside the silence. Try to be friendly to everyone unless it is obviously necessary to behave otherwise. Let it be the best response to forget when an evil is done against you.

Forgive and forget. But do not surrender to anyone. Be sincere; speak unhurried, short and clear. Listen to others. Listen to them even when they are stupid and ignorant; because everybody in the world has a story to tell.

Try enjoying not only the plans but also the successes. Regardless of how small it is, take your job serious as it is your only base in this life. If you love the job you have, you will not be worked and tired even for a moment in your life. Love your work, so that you will start new lives with what you have given while your achievements strengthening your body and your heart.

Behave as you look like and look like as you behave. Do not pretend like you love when you do not. Give advices to the environment but don’t try to dominate anyone. You won’t have time to love people if you judge them. And do not forget that, what humanity has learned for centuries is no more than a single piece of sand on an endless beach.

Do not ignore the love; it is a lush garden in the middle of the desert. To be a gardener worthy of that garden, do not forget that every plant needs care.

Prefer losing against an immoral winning. The pain of the losing lasts in a moment, but the regret of the an immoral winning won’t last in a lifetime. Some ideals are so valuable that, even being defeated in that way is considered victory. The best heritage you can leave in this world is honesty.

Don’t get angry with passage of years; leave the things behind, that suit to your youth, with a smile. Do not let the things which you couldn’t achieve, to preclude you from doing what you are able to do.

When you can not change the direction of the wind, set your sails according to the wind. Because the world is not concerned with the storms you encounter, it only concerns about whether you bring the ship to port or not. Remember that even if you tend to revolt sometimes, it is impossible to judge the universe. That’s why, keep your inner peace even if you continue with your fight.

Do you remember the times you born? Everyone laughed with joy while you were crying. Lead such a life as everybody cries when you die, you smile in peace. Be patient, loving, virtuous. You are your own fortune by yourself after all. Try to see that, despite all the filth and fuss, the world is still the only beautiful place of humankind.