400 Liraya Cennet

12 Şubat 2017

Arkadaşlarla konuşurken, aklı şark kurnazlığına iyi çalışan, yaşadığı muhitte bulunanlara yutturduğu kurnazlıklar ile Allah’ı da kandıracağını sanan birisinden söz açıldı. Arkadaşım, memleketindeki bir esnafın 1500 TL’ye Türk vatandaşı bir işçi çalıştırmaktansa, ayda 400 TL’ye Suriyeli sığınmacı çalıştırarak, nasıl da hayır işlediğini anlattığından bahsetti. Yaptığının yasal olmadığını kendisi de çok iyi bildiği için, “zor durumdaki birine yardım ediyorum” bahanesi ile resmi görevlileri çok rahat kandırabileceğini bildiği gibi, aklı sıra kendisini yaratan Allah’ı da kandırabileceği ümidine kapılmış, hem paralar hem de cennet cepte diye sevinç içinde. Tüm bunları yaparken eminim ki, sarfettiği cümlelerin arasında bir yerde ensar-muhacir örneğini kullanmaktan geri durmuyordur.

Şark kurnazı dostum sana sesleniyorum!

Hayır! Senin bu yaptığının ne İslam’da, ne ahlak kanunlarında, ne insani erdemlerde yeri yok. Sen sadece kendi menfaatin için çakallık yapıyorsun. Cebini daha fazla doldurmak için birilerinin zor durumundan istifade ederken, diğer taraftan kendi mahallende yaşayan birilerini işsizliğe itiyorsun. Belki yalanlarınla kandırabildiğin bir çevren vardır. Birilerinin yaptıklarına onay veriyor olması, seni ne insanlık katında ne de Allah katında masum birisi yapmıyor, bilakis sahip olduğun birkaç erdem, birkaç hayır varsa onları da siliyor. Hele bir de ensar-muhacir olaylarına giriyorsan hepten yandın, benden söylemesi.

Ne zaman adam oluruz? Kişisel menfaatlerimiz uğruna, sınır tanımazcasına insanlığımızdan ödün vermeyi bıraktığımız zaman. Kendimize karşı dürüst olduğumuz zaman…

Etiketler:, , , , , , ,

Sponsor Bağlantı